top of page

LÉKY

Při zvětšené prostatě můžeme pomocí léků ovlivňovat

  • statickou komponentu (tzn. vlastní zvětšení tkáně, které souvisí s působením hormonů) nebo

  • dynamickou komponentu (tzn. sevření, jemuž je vystavena močová trubice a které souvisí s aktivitou sympatického nervového systému).

Léčbu zvětšené prostaty indikuje pouze urolog.

BLOKÁTORY ALFA1 ADRENERGNÍCH RECEPTORŮ

Snižují svalové napětí v prostatě i v oblasti hrdla močového měchýře a zlepšují proto jak vlastní močení, tak i doprovodné příznaky, zejména časté nutkání na močení. Příznivý účinek se vysvětluje cíleným ovlivněním receptorů, umístěných ve svalové tkáni, v pouzdru prostaty a v oblasti hrdla močového měchýře. Dnes se předepisují většině mužů s příznaky zvětšené prostaty. Ke zlepšení močení dochází během několika dnů až týdnů. Léky mohou způsobit náhlé snížení krevního tlaku ve stoje (tzv. ortostatická hypotenze), které způsobuje závratě a možnost pádu, které je možno snížit tím, že se lék užívá krátce před spánkem. Tyto léky mohou také vyvolat únavu, ucpání nosu a menší objem spermatu při ejakulaci. Nemají však žádné nežádoucí účinky na sexuální funkce.

LÉKY PŮSOBÍCÍ NA MOLEKULU STEROIDŮ

Představitelem této lékové skupiny je finasterid, který zmenšuje prostatu a tím zmírňuje obtíže s močením. Léčivo účinně snižuje hladinu dihydrotestosteronu v krvi i v prostatě. Snižuje také koncentraci PSA v krvi přibližně o 50 % u pacientů se zvětšenou prostatou, dokonce i za přítomnosti karcinomu prostaty. Snížení sérových hladin PSA u pacientů se zvětenou prostatou léčených finasteridem musí být vzato a nevylučuje současný výskyt karcinomu prostaty. Toto snížení lze předpokládat v celém rozmezí hladin PSA, i když se u jednotlivých pacientů může lišit. Doporučuje se, aby se pacienti před započetím léčby finasteridem i později pravidelně podrobovali vyšetření konečníkem, jakož i dalším vyšetřením k vyloučení karcinomu prostaty. Finasterid nesnižuje významně hodnotu volného PSA (poměr volného k celkovému PSA). Poměr volného PSA k celkovému zůstává konstantní i při působení finasteridu. Pokud se hodnoty volného PSA použije jako pomůcky k detekci karcinomu prostaty, není nutno jeho hodnotu nijak upravovat. Koncentrace PSA v krvi koreluje s věkem nemocného a objemem prostaty. Pokud hodnotíme laboratorní hodnoty PSA, měli bychom vzít v úvahu skutečnost, že u nemocných léčených finasteridem hladiny PSA klesají. U většiny pacientů pozorujeme rychlý pokles PSA během prvního měsíce terapie, po tomto období se PSA hladiny stabilizují na nové hladině. Hladina po léčbě má přibližně poloviční hodnotu hladiny před léčbou. Proto je nutno u pacientů, léčených finasteridem po dobu 6 měsíců a déle, při srovnávání s normálním rozmezím u neléčených mužů, násobit hodnoty PSA dvěma.

ROSTLINNÁ LÉČBA

Tablety obsahující jednu či více rostlinných látek (např. z Pygeum africanum nebo Serenoa repens). Účinné látky výtažku z kůry slivoně africké tlumí v prostatě růst prostatických fibroblastů, které hrají roli při vzniku prostatické fibrózy spojené s rozvojem adenomu.  Léčiva upravují pružnost stěny močového měchýře, mají protizánětlivý a antiedematózní účinek.

bottom of page