Karcinom prostaty je v současné době považován za jeden z hlavních medicínských problémů v mužské populaci. Jedenáct procent všech nádorů v mužské populaci tvoří právě karcinom prostaty, který je také zodpovědný za 9 % všech úmrtí na zhoubný nádor v zemích Evropské unie.
U padesátiletého muže s životním výhledem 25 let je riziko mikroskopického nálezu karcinomu prostaty 30 %, klinicky významného nálezu karcinomu prostaty 10 % a riziko úmrtí na tuto diagnózu 3 %. Nejnovější epidemiologické údaje svědčí o tom, že muž s lokalizovaným a dobře diferencovaným karcinomem prostaty má 9 % riziko úmrtí na tento karcinom do 15 let. Výskyt karcinomu narůstá ve vyšším věku. Více než 75 % nově zjištěných případů této nemoci postihuje muže starší 65 let. Narůstá však i výskyt zhoubného nádoru prostaty ve věkové skupině 50-59 let.
Přibližně 50 % pacientů má určenou diagnózu v době lokalizovaného onemocnění, necelých 20 % pak v době generalizace. Přes zavedení PSA do diagnostiky karcinomu prostaty zůstává v době stanovení diagnózy nepříznivě vysoký podíl pokročilých stádií onemocnění.
PEČLIVÉ SLEDOVÁNÍ
Při mírných příznacích stačí pouze pečlivé sledování pacienta, bez jakékoli aktivní léčby. Tento postup je možný asi u 10-15 % postižených mužů.
Zvětšená prostata nemá žádnou konkrétní příčinu. Jednoduše k ní dochází při stárnutí. Doporučují se pravidelné prohlídky a pohovory u lékaře, které jsou v této situaci velkou pomocí.
Zmírnění příznaků můžeme dosáhnout určitými změnami životního stylu, což je velmi důležité hlavně u těch mužů, kteří nechtějí být operováni nebo nechtějí brát léky. Velmi pomáhá, když se budete po obědě vyhýbat alkoholu, kávě a dalším dráždivým tekutinám. Některá pozorování ukazují, že na prostatu má příznivý vliv pití zeleného čaje, který obsahuje chemické látky rostlinného původu nazývané flavonoidy. Pacient by se také měl vyhýbat dnes hojně užívaným lékům proti nachlazení nebo alergii, které obsahují látky, které snižují překrvení (například při ucpání nosu); jedná se o tzv. adrenergní léky, které zhoršují příznaky zvětšené prostaty tím, že brání uvolnění svalů v prostatě a hrdle močového měchýře, čímž zhoršují volný průtok moče. U některých mužů mohou průtok moče zpomalit také antihistaminika. Riziko zástavy moče (tzv. retence moče) se také zvyšuje při chladném počasí a u imobilních (nechodících) pacientů.
Doporučujeme omezit sezení na příliš měkkých sedadlech. Vhodné je pravidelné cvičení (nikoliv jízda na kole, protože dochází k tlaku na prostatu). Snažte se močit pravidelně během dne, vymočte se ihned, jakmile ucítíte potřebu. Po vymočení se pokuste ještě jednou vymočit, aby došlo k úplnému vyprázdnění močového měchýře. Pokud nejste v blízkosti toalet, omezte příjem tekutin. Nezapomínejte však, že denně byste měli přijmout asi 2 litry tekutin. Nepijte ale hodně tekutin naráz a před spaním.